תקלות נפוצות במזגן הרכב

מזגן רכבנהיגה ברכב עם מזגן לא תקין יכולה להשפיע על רמת הריכוז והשלווה של הנהג, בעיקר בימי קיץ חמים במיוחד. תקלות במזגן יכולות לנבוע מסיבות שונות ובהתאם לכך גם אופן הטיפול בבעיה במוסכים ישתנה. במאמר זה נפרט סיבות נפוצות לבעיות מזגן רכב והדרכים לפתרונן.

המזגן לא מקרר

  • חוסר גז במזגן – מחסור בגז עלול להוביל למזגן שאינו מקרר טוב, או לא מקרר כלל. מדובר בבעיה הנפוצה ביותר בהקשר של תקלות במזגן הרכב. הטיפול בה הוא פשוט, מילוי גז מחדש, וניתן לביצוע בקלות בכל מוסך. יש לציין כי לפני מילוי גז, יש לשאוב את הגז הקיים במערכת, אם ישנו ולבצע ואקום כדי שלא תיווצר לחות במערכת. לחות עלולה לפגוע באיכות הפעולה של המזגן ולהגביר את הבלאי שלו.
  • דליפת גז מן המזגן – דליפת גז עלולה להביא גם היא לכך שהמזגן לא יקרר. מערכות מיזוג האוויר ברכבים הינן מערכות סגורות, ודליפה של גז מעידה על פגם כלשהו במערכת. לכן, יש לאתר את מקור הדליפה, לתקן את אזור הדליפה ולמלא את המזגן מחדש בגז.
  • מערכת החימום אינה סגורה היטב ולכן יש מעבר של חום.
  • תקלה במדחס – תפקיד המדחס הוא לדחוס גז אל עבר המעבה, פעולה שמביאה לקירור הגז. מדחס עלול להתקלקל כתוצאה מכניסת נוזלים למערכת הקירור או התייבשות אטם ציר המדחס. במקרה של מדחס מקולקל יש לתקנו אם ניתן או להחליפו. החלפת מדחס במוסך כוללת גם החלפה של המייבש והשסתום וכן שטיפה פנימית של מערכת מיזוג האוויר באמצעות חומר ייעודי לכך.
    חשוב לציין שבמידה והמזגן לא מופעל לתקופה ארוכה, המדחס עלול להתייבש או להיתפס. לכן, חשוב להפעיל את המזגן לפחות פעם בחודש לכמה דקות, ללא קשר למזג האוויר.
  • בעיית חיישן – ברכב קיים חיישן אשר אמור לכבות את יחידת המזגן כאשר הוא מגיע לטמפרטורה של בין שלוש לשש מעלות. תקלה בחיישן עלולה להוביל להיכבות המזגן גם כאשר הטמפרטורה גבוהה יותר מכך.
  • איתור בעיה במנוע על ידי מחשב הרכב – במכוניות חדשות הפעולה של המזגן מנוטרת על ידי מחשב הרכב. כאשר הוא מזהה בעיה במנוע, הוא אינו מאפשר הפעלה של המזגן.
  • בעיית מערכת החשמל ברכב – מערכת מיזוג האוויר ברכבים חדישים פועלת באמצעות תשתית החשמל של הרכב. בעיה במערכת החשמל עלולה להוביל לתקלה במזגן.

המזגן מקרר כמה דקות, אך אח"כ מוציא אוויר פושר בלבד.

מצב כזה יכול להיווצר עקב תרמוסטט תקוע, פילטר מלוכלך או בעיה עם המפוח הפנימי.

המזגן מקרר רק כשהרכב בנסיעה

בעיה במדחס או במאוורר. לעיתים ניתן לתקן את הרכיב. במקרים אחרים ימליצו לכם במוסך להחליף את מדחס היות ולא ניתן לתקן את התקלה או שהתיקון לא כדאי ויותר ישתלם לכם להחליף אותו.

המזגן לא עובד כאשר הטמפרטורה בחוץ גבוהה

מצב זה יכול להיווצר עקב הימצאות גז חם ותוסס אשר מחמם את המעבה. במקרה כזה הפתרון יהיה קירור המעבה. אפשרות אחרת יכולה להיות הימצאות לכלוך במעבה אשר מונע כניסת אוויר לצלעות הקירור. במקרה כזה יש לנקות את המעבה.

ראנדן, מוסך בירושלים, מציע מגוון רחב של שירותים, ביניהם גם טיפול בתקלות מיזוג אוויר ברכב. צוות המוסך כולל טכנאי מיזוג מוסמכים ומנוסים בטיפול בתקלות שונות הנוגעות למערכת המיזוג וכן לרדיאטור הרכב.


לתיאום טיפול רכב, צרו קשר בטלפון 
02-6780790  או לחצו מוסך ירושלים

סגירת תפריט
Call Now Button

קביעת טיפול