תקלות במערכת הבלמים של הרכב

תקלות במערכת הבלמיםמערכת הבלמים הינה מערכת בטיחות חשובה ביותר בכלי רכב, שכן היא זו שמאפשרת בקרה על תנועת הרכב. בעוד תקלות במערכות אחרות ברכב דוגמת המנוע או תיבת ההילוכים יכולות להביא לעיכוב בתנועת הרכב, תקלות במערכת הבלמים מהוות סכנה של ממש עבור הנוסעים מעבר לנזקים לרכב שעלולים לגרור טיפולי מוסך שיסתכמו בהוצאות כספיות משמעותיות.

מרכיבי מערכת הבלמים

במכוניות נוסעים ישנם שני סוגי בלמים: בלמי דיסק ובלמי תוף, כאשר בלמי דיסק מותקנים בגלגלים הקדמיים ובלמי התוף מותקנים בגלגלי הרכב האחוריים. מזה מספר שנים מכוניות נוסעים מיוצרות עם בלמי דיסק בכל ארבעת הגלגלים. הפעלת בלמי דיסק ובלמי תוף נעשית באמצעות דוושת הבלם, והם מופעלים באופן הידראולי על ידי נוזל בלמים אשר מוזרם אליהם בעת לחיצה על הדוושה.

מרכיב נוסף במערכת הבלמים ברכב הוא בלם היד שמטרתו לאפשר בלימה קבועה. השימוש העיקרי בבלם היד הוא בעת חניה. משיכת בלם היד גורמת להפעלת הבלמים באמצעות כבל. ברובן הגדול של המכוניות, בלם היד גורם להפעלת הבלמים האחוריים בלבד.

מערכת ABS הינה מערכת אשר מותקנת כמעט בכל הרכבים אשר מיוצרים כיום. מטרת המערכת הזו היא למנוע באופן אוטומטי נעילה של הגלגלים בעת בלימת חירום. נעילת הגלגלים בעת בלימה עלולה להביא לאובדן שליטה על הרכב ולכן מסוכנת מאד. נעילה של הגלגלים האחוריים יכולה להתרחש בלימת חירום באמצעות דוושת הבלם. שימוש בבלם היד לשם בלימת הרכב בעת נסיעה מסוכן משום שהסיכוי שהגלגלים האחוריים יינעלו גבוה, ויש להפעילו רק במקרה חירום בו מערכת הבלמים ההידראולית אינה עובדת כלל.

ברכבים חדישים רבים מותקנת כיום מערכת בקרת משיכה או אחיזה אשר תורמת לבטיחות הנוסעים. תפקידה של מערכת זו היא לחדש את אחיזת הכביש של הרכב במקרים בהם היא נחלשת, אם עקב נהיגה בלתי זהירה, פניה במהירות גבוהה וכדומה ובין עקב תנאים בכביש כגון מים, שמן או קרח על הכביש.

תקלות במערכת הבלמים

במחצית הראשונה של שנת 2013 פרסם משרד התחבורה חמש מודעות קריאה חוזרת עקב ליקויים או בדיקות נדרשות של מערכת הבלמים בדגמי רכב שונים: הונדה, טויוטה, ניסאן, יונדאי ו- ב.מ.ו. במקרים של קריאה חוזרת בעלי הרכבים פונים למוסכים המורשים בהתאם לדגם הרכב; מוסך טויוטה, מוסך ניסאן וכו'.

עם זאת, אל לבעלי רכבים להביא את רכבם למוסך לשם בדיקת מערכת בלמים רק כאשר ישנה קריאה חוזרת. כאמור, לתקלות במערכת הבלמים עלולות להיות תוצאות הרסניות, ולכן חשוב ביותר להגיע עם הרכב למוסך לבדיקה בכל חשד לאי תקינותה או גילוי התנהגות חריגה של הבלמים. כמו כן, יש להקפיד על עריכת בדיקה תקופתית של מערכת הבלמים, אשר כוללת בדיקה וניקוי של הבלמים על ידי פירוק של הגלגלים ובדיקה פיזית של הבלמים, בדיקת נוזל הבלמים ותקינות צינוריות נוזל הבילום. בדיקה מקיפה של הצינוריות יכולה להביא לגילוי מבעוד מועד של נזילות אשר עלולות לפגום ביכולת הבלימה של הרכב.

בנוסף לבדיקות במוסך, בעל הרכב יכול לבצע בעצמו בדיקה של מפלס נוזל הבילום. על מפלס נוזל הבילום להיות קבוע. במידה וישנו איבוד נוזל, יש לבדוק את בדחיפות את תקינות מערכת הבלמים במוסך. אחת לתקופה, לפי הוראות היצרן, יש להחליף את נוזל הבילום. החלפת נוזל בלמים היא טיפול חשוב ביותר, אותו נהוג לערוך פעם ב-30,000 ק"מ או אחת ל-24 חודשים או במקרה בו הנוזל משחיר. נוזל הבלמים נוטה לספוח אליו לחות. ספיגת הלחות גורמת לירידה של נקודת הרתיחה של הנוזל, כלומר החום שנוצר עקב חיכוך בזמן בלימה ועובר לנוזל גורם לו לרתוח מהר יותר. במצב כזה הבלימה הופכת לפחות אפקטיבית ועלולים אף 'לאבד' את הבלמים. חשוב לדעת כי אין להחליף נוזל בלמים לבד, אלא רק על ידי איש מקצוע מוסמך ומיומן, בכדי למנוע תקלות עקב כניסת אוויר למערכת והיווצרות בועות אוויר בנוזל הבלמים, החלפה לנוזל בלמים מסוג שונה או ערבוב סוגים שונים של נוזל בלמים.

ללא ספק, במקרה של קריאה חוזרת או עבור בעלי רכבים חדשים אשר במסגרת תקופת האחריות כדאי לפנות למוסך בו יקבל את השירות בחינם. עם זאת, פעמים רבות ניתן לפנות לדוגמה למוסך הונדה או מוסך טויוטה מורשים שהינם מוסכים כלליים שמטפלים בדגמי הרכב המדובר. מוסכים אלו לרוב יערכו בדיקה ויעניקו טיפול איכותי לא פחות ממוסך יבואן, כולל אחריות על הטיפול והחלפים. היתרון הגדול עבור בעל הרכב יהיה עלות בדיקה ו/או טיפול נמוכה לעיתים בעשרות אחוזים לעומת עלות השירות במוסך היבואן.

מוסך ראנדן הינו מוסך בירושלים אשר מעניק שירות לכל סוגי הרכבים. המוסך חבר באיגוד המוסכים בישראל ובעל תו תקן 'אמנת השירות' המבטיח שירות אדיב ומקצועי ללא פשרות. עובדי המוסך הינם מקצועיים ומומחים בתחומם, ולקוחות המוסך נהנים מיחס VIP הכולל שירות איסוף הרכב אל מוסך ראנדן והחזרתו ללקוח בתום הטיפול.

לתיאום טיפול רכב, חייגו 02-6780790, או לחצו – מוסך ירושלים

סגירת תפריט

קביעת טיפול