תיקון תיבות הילוכים אוטומטיות, שיפוץ והחלפה

תיקון תיבת הילוכים אוטומטיתתיבת הילוכים ("גיר") מהווה גורם מתווך בין המנוע לגלגלים. הכוח שמנוע הרכב מייצר מועבר באמצעותה אל גלגלי המכונית. כוח זה מאפשר לגלגלים לנוע, וכך מתאפשרת הנסיעה ברכב. כאשר תיבת ההילוכים אינה תקינה, העברת כוח זו נפגמת או לא מתאפשרת כלל, וכך מותירה אותנו ללא אפשרות לעשות שימוש ברכב. בנוסף לתפקיד זה, תיבת הילוכים אחראית גם על תיאום יחס סיבובי המנוע אל הגלגלים האחוריים בתנאים המשתנים ובהתאם לנסיעה, כך שלתפקודה התקין השפעה גם על חיסכון וניצול מרבי של הדלק.


מערכת גיר אוטומטי מבצעת החלפת הילוכים ללא התערבות אנושית, בהתאמה למהירות הנסיעה, מאמץ המנוע וסיבובי המנוע לדקה (RPM). הודות לכך, תיבת הילוכים אוטומטית מספקת לנהג נוחות מקסימאלית בנהיגה, בעיקר בכבישים פקוקים. מן הצד השני, לעיתים ריבוי החלקים האלקטרונים הדרושים לתפקוד המערכת בצורה תקינה וחלקה, מקשה על מעבר הילוכים אופטימאלי ולהתאמת ההילוך לדרישת הנהג.


במרבית המקרים, רכבים בעלי גירים אוטומטיים יקרים בכ-10 עד 15 אחוז ממחירם של רכבים בעלי תיבות הילוכים ידניות, וכן יקרים יותר לתיקון, אם כי בשנים האחרונות עם השתכללות מערכות תיבות ההילוכים, מספר התקלות בהן הולך ויורד בצורה משמעותית.

תקלות נפוצות

תיבות הילוכים נתונות לתהליכי שחיקה רבים. באופן טבעי, ככל שהרכב נוסע זמן רב יותר על הכביש ועובר קילומטרים רבים יותר, כך הולך וגובר הבלאי ברכב. בלאי יכול לפגום בפעולתו התקנית של הגיר, ואף יכול לגרום לעצירת פעולתו לגמרי. במקרה של פגיעה בגיר הרכב, נהג יכול לחוות קושי בהעברת הילוכים בקלות. במקרים של פגיעות קשות יותר, יתכן ולא יוכל להעביר הילוך כלל. היות ותיבות הילוכים אחראיות גם על קביעת מהירות הנסיעה, נזק לתיבות הילוכים יכול לגרום לתפקוד ירוד של הרכב.

התקלות הנפוצות בגירים אוטומטיים יכולות להיות ברכיבים האלקטרוניים וכן ברכיבים המכניים כגון גלגלי השיניים או מערכות המצמד (קלאץ'). תקלות מכניות יכולות להיות קשורות בשמן הגיר, בייצור פגום או בשימוש שגוי במערכת הגיר האוטומטית הגורם למאמץ יתר וכתוצאה מכך להיחלשות החומרים, שבירה של גלגלי השיניים ואף קריסה מוחלטת של מערכת תיבת ההילוכים.

כאשר ישנה בעיה או תקלה כלשהי בגיר בחלקים המכניים כמו חלקי מתכת וחלקי מצמד, מומלץ לתקן את התקלה באופן מיידי. תקלות גורמות לבלאי מהיר ולהתקצרות משמעותית של חיי הגיר, כך שניסיון לחסוך על ידי הימנעות מטיפול במוסך יכול להוביל בסופו של דבר להוצאה כספית גדולה יותר.

בניגוד לגירים ידניים, אותם ניתן היה לתקן באופן ידני, גירים אוטומטיים מופעלים אך ורק באמצעות מחשב, ולכן ניתנים לתיקון באמצעות מערכות ממוחשבות בלבד. עובדה זו הופכת את התיקון למורכב יותר ומייקרת את עלויותיו.

סוגי טיפולים וטכניקות

איתור התקלה בתיבת הילוכים אוטומטית נעשה על ידי בדיקת מחשב מקצועית. מאז שנכנס המחשב לרכב, נכנס גם איתו "סורק תקלות" למוסך ולמכוני גירים, כלי חדש המאפשר אבחון תקלות בגיר אוטומטי ובמערכות הרכב השונות בכלל. לבדיקה ממוחשבת זו מספר יתרונות: שימוש בה מאפשר חיסכון בזמן, מונע אי הבנות ואבחונים שגויים, ולכן, בסופו של דבר מביא לחיסכון בכסף.

לעיתים ישנן תקלות ספציפיות אותן ניתן לתקן בזמן קצר. דוגמאות לתקלות כאלו הן כבל מנותק או מחסור בשמן גיר. במקרים אחרים, בהם מדובר על תקלות מורכבות יותר, יש צורך בשיפוץ גיר או החלפת גיר, כל מקרה לגופו. חשוב להבין, כי גם בתקלות מורכבות במערכת תיבת ההילוכים, כיום ישנן בעיות שאינן מצריכות בהכרח רכישת גיר אוטומטי חדש. היות וגיר חדש יכול לעלות סכום כסף לא מבוטל, שיפוץ גיר מקצועי יכול להוות פתרון מעולה. בהתאם לסוג התקלה, ישנם מספר סוגים של שיפוץ גירים אוטומטיים: שיפוץ מערכת גלגלי השיניים, שיפוץ מערכות הקלאץ' (מצמד) ושיפוץ והחלפת רכיבים אלקטרוניים השולטים בגיר.

שיפוץ גיר כולל בדיקה ממוחשבת לאיתור הבעיה, פירוק הגיר לגורמים, בדיקה וטיפול במצנן של הגיר, בדיקת צינור וואקום, בדיקה והחלפת כבלים לפי הצורך, בדיקת מוט ההילוכים, בדיקת מוח הגיר, שיפוץ טורק, החלפת חלקים לפי הצורך, ניקוי והרכבה מחדש, החלפת שמן גיר, החלפת פילטר, בדיקה ממוחשבת נוספת ונסיעת מבחן לבדיקת תוצאות השיפוץ היסודי, וכן תעודת אחריות בכפוף למשרד התחבורה.

תיבת הילוכים אוטומטית היא מנגנון מורכב, ולכן חשוב לבצע תיקון או החלפה שלה על ידי איש מקצוע מיומן המחזיק במכשור מתקדם. מומלץ לבדוק כי המוסך אליו אתם פונים הוא בעל רישיון לעסוק בתחום עדין זה. חשוב מאד לפנות לגורם מקצועי בעל ניסיון וידע רב בשיפוץ והתקנה של גירים אוטומטיים. במידה ותזדקקו לשיפוץ גיר, מוסך בעל צוות מנוסה יוכל לבצע עבודה יסודית, הודות להכרת שוק הגירים, וניסיון בהרכבה ושיפוץ גיר עבור סוגי הרכב השונים, כך שתיהנו מגיר בטיחותי אשר יתפקד כמו חדש, בעלות סבירה.

מוסך ראנדן הינו מוסך בירושלים החבר באיגוד המוסכים בישראל ובעל תו תקן 'אמנת השירות' המבטיח שירות אדיב ומקצועי ללא פשרות. מוסך ראנדן מספק שירותי רכב תוך הקפדה על עבודה מקצועית, עמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר בענף והתאמה מלאה להוראות היצרן. במוסך נעשה שימוש במכשור דיאגנוסטיקה ממוחשב מתקדם לאיתור תקלות רכב, תיקון מחשבי רכב ועוד.
עובדי מוסך ראנדן הינם מומחים בתחומם, ולקוחותיו נהנים מטיפול מקצועי מהיר ואמין ברכבם במחירים הוגנים, ונהנים מיחס VIP הכולל שירות איסוף הרכב אל מוסך ראנדן והחזרתו ללקוח בתום הטיפול.

לתיאום תיקון תיבת הילוכים אוטומטית, שיפוץ או החלפתה לחצו: מוסך ראנדן – יצירת קשר.

סגירת תפריט

קביעת טיפול