מערכות בטיחות ברכבים חדישים

מוסךמערכות בטיחות מתקדמות מורכבות כיום בכל הרכבים החדישים. מערכות אלו יכולות להציל את חיי הנוסעים ברכב ולכן חשוב לוודא שהן פועלות באופן תקין. בעוד התפקיד של חלקן הוא רק להתריע בפני הנהג על סכנות בכביש, ישנן מערכות שמתערבות בפועל בהתנהלות הרכב. מאמר זה מבית מוסך ראנדן יעסוק בשתיים מן המערכות הללו.

ABS – Antilock Brake System

ABS הינה מערכת מניעת נעילת גלגלים. חשיבותה באה לידי ביטוי בעיקר כאשר נדרשת בלימת חירום. במקרים כאלו, מערכת ABS מאפשרת היגוי ושליטה טובה ברכב. המערכת מזהה כאשר אחד הגלגלים או יותר ננעל הודות לחיישנים מיוחדים אשר מותקנים על כל מגלגלי המכונית. כאשר היא מזהה בלימת חירום, היא מפעילה את דוושת הבלמים ומשחררת אותה לסירוגין במהירות של 10-30 פעמים בשנייה בנוסף למניעת נעילה של הגלגלים בבת אחת, המערכת גם מגבילה את עוצמת הבלימה בהתאם למקדם החיכוך ואחיזת הצמיגים בכביש.

ESP – Electronic Stabilization Program

ESP הינה מערכת בקרת יציבות אלקטרונית אשר משלימה את מערכת ABS. מערכת זו כוללת מדי תאוצה ומדי סיבובים לכל גלגל, מחשב שליטה ובקרה וכן קישור למגברי הבלימה של כל גלגל. היא מסוגלת לבקר בכל רגע נתון את כיוון הרכב ביחס למהירות הנסיעה ולזהות החלקה, סחרור או סטייה שלו. תפקיד מערכת ה-ESP הוא לשפר את האחיזה של הרכב בכביש ויציבותו בעת החלקה. בעת בלימת חירום בסיבוב, בעיקר כשהרכב במהירות גבוהה, הרכב עלול לצאת משליטה. מערכת ESP מזהה כאשר הרכב יוצא משליטה ונכנס למצב של החלקה, סחרור או סטייה חמורה, ופועלת לחישוב כיוון ההגה ביחס לתאוצת הרכב. מערכת זו גם יכולה בעת הצורך להשפיע על פעילות הבלמים, לחלק את הכוח בין הגלגלים בהתאם למצב, ולהפסיק את פעולת המנוע לכמה שניות ובכך לאפשר תיקון של הסטייה של הרכב וייצובו.

כתוצאה מהוכחת יעילות המערכות הללו בשמירה על בטיחות הנוסעים ברכב, הפחתת כמות תאונות הדרכים וחומרתן, החוק הישראלי קובע כי החל משנת 2010 מותר לייבא לארץ רק דגמי רכב פרטיים אשר כוללים אותן.

טיפול מוסך בתקלות מערכות ABS ו-ESP

תקלות במערכות ABS ו-ESP יכולות להיות בחיישנים, בתקשורת בין מחשבים הרכב ועוד. אלו יכולות להיות תוצאה של ליקויים בתכנון, כשל של הרכיבים תחת עומס או בעיות חשמל ברכב כגון מצבר חלש, בעיות מגעים או קורוזיה, אשר עלולים לפגוע בהן. באם נדלקה ברכב נורית אזהרה או יש חשש לתקלה, מומלץ להכניס את הרכב בהקדם לטיפול מוסך בכדי לזהות את התקלה ולתקנה בהקדם, שכן במצב חירום המערכת לא תתפקד. בדיקת מערכות אלו נעשית באמצעות דיאגנוסטיקה ממוחשבת, שמאפשרת זיהוי נכון ומהיר של התקלה כמו גם הדרך הנכונה לתיקונה. חשוב לדעת כי נסיעה ממושכת עם נורית אזהרה דלוקה עלולה לגרום נזק גם לתיבת ההילוכים.

עוד חשוב להבין כי מערכות אלו מסייעות במצבים של בלימת חירום או איבוד שליטה על הרכב עקב החלקה, סחרור או סטייה משמעותית, אך כדי להבטיח שליטה מלאה ברכב, יש להקפיד על תחזוקה שוטפת של הרכב בכדי לוודא שהבלמים וכן צמיגי הרכב תקינים.

ראנדן – מוסך בתלפיות ירושלים

ראנדן הינו מוסך בירושלים אשר מציע שירותים מקצועיים מקיפים לכל סוגי הרכב המיובאים לארץ. בין שירותי המוסך: מכונאות רכב, טיפולים תקופתיים, דיאגנוסטיקה ממוחשבת ותיקון תקלות חשמל רכב הכוללים תיקון מחשבי רכב, חיישני רכב ועוד. כל טיפולי הרכב במוסך נערכים בהתאם להוראות היצרן וללא אובדן אחריות היבואן, וזאת פעמים רבות בעלויות טיפול נמוכות עד כ-20% מהעלות אצל מוסכים של יבואני הרכב.

המוסך רואה חשיבות במתן שירותים מקצועיים ואמינים, יחס אישי וליווי לכל בעל רכב בכדי להבטיח תקינות הרכב ושמירה על בטחון נוסעיו. לקוחות המוסך פונים אליו בכל שאלה וחשש לתקלה ומקבלים מענה מקצועי ומהיר. בנוסף, כל לקוחות ראנדן, מוסך בתלפיות, נהנים משירותי VIP הכוללים איסוף הרכב מהלקוח והחזרתו עם תום הטיפול ברכב.

סגירת תפריט
Call Now Button

קביעת טיפול