טיפול בנזקי רכב כתוצאה מתדלוק בדלק לא נכון

מוסך בירושלים - טיפול לאחר תדלוק לא נכוןדלק, או בנזין, מופק מנפט הגולמי, מאופיין בתחום רתיחה נמוך ומשמש בין היתר למנועי רכבים. הבנזין לסוגיו הוא תערובת של פחמימנים הנבדלים זה מזה בתכונות שונות כתוצאה מתהליך הזיכוך שהוא עובר. 

מנוע הרכב אותו ממלאים בדלק הוא מנוע בעירה פנימית. באמצעות הדלק שמתחמם נוצר לחץ לביצוע פעולה מכאנית – במקרה הזה הנעת הרכב ברכב. מנועי בעירה פנימיים יש גם מסוג דיזל, והם קיימים גם בכלי תעופה, סירות וכו'.

למנועים של כלי רכב יש דרישות שונות של בנזין ולכן נדרש לייצר מספר סוגי של בנזין המותאם למנוע הרכב. מספר האוקטן בכל סוג של דלק בא לסמן את רמת דחיסת הלחץ במנוע הבעירה הפנימית וככל שהוא גדול יותר, כך גם מידת האוקטן תהיה גבוהה יותר.

במשך השנים נעשו כל מיני שיפורים כדי לייצר דלק שיש לו תכונות המתאימות למנועים החדשים, והיום יש רמה פחות או יותר אחידה של סוגי בנזין למנועי רכב שונים. עם זאת, תדלוק בדלק בלתי מתאים עלול להוביל לעצירת הרכב ללא יכולת להמשיך בנסיעה, לגרום נזקים קשים לרכב ולהצריך טיפול מוסך.

סוגי דלקים נפוצים למנועי רכבים

דיזל – ישנם רכבים עם מנועי דיזל הנוסעים על דלק מסוג סולר, וישנם רכבים אותם צריך למלא בבנזין. הסולר מכיל תוספות ודטרגנטים שיש להן כל מיני מטרות כמו שיפור ביצועים במנוע הדיזל, מניעת הקצפה וקורוזיה, שיפור הבעירה הפנימית של המנוע ועוד. 

בנזין 96 – זהו דלק עם תחליף לעופרת המכיל גם תוספים דטרגנטים לשמירה על ניקיון מזרקי הדלק, מערכת הדלק ושסתומי היניקה. סוג בנזין זה מתאים לרכבים ישנים שנוצרו עד שנת 1990 שאין בהם מערכות קטליטיות למניעת זיהום אוויר.

בנזין 95 – בנזין זה הוא נטול עופרת, מכיל תוספות ודטרגנטים לשמירה על ניקיון מזרקי הדלת שסתומי היניקה ומערכת הדלק. הוא מתאים למנועים עם מערכות קטליטיות למניעת זיהום אוויר, משנת ייצור 1990 ומעלה, שיש להם מנועים בעלי יחס דחיסה גבוה.

בנזין 98-99 – זהו דלק שאין בו עופרת. הוא משפר ביצועים, מכיל תוספים דטרגנטים, שומר על ניקיון מזרקי הדלק, מערכת הדלק ושסתומי היניקה. הוא דומה לבנזין 95 אך לא באוקטן. סוג בנזין זה מתאים לרכבים המונעים ע"י בנזין שיש בהם מערכות קטליטיות למניעת זיהום אוויר משנת ייצור 1990 ומעלה.

כשסוג הדלק לא מתאים לרכב

לא פעם נהגים או מתדלקים בתחנות הדלק טועים בבחירת סוג הבנזין המתאים לרכב או שמתדלקים בסולר במקום בבנזין.

סולר במקום בנזין  – תדלוק בסולר במקום בדלק עלול לגרום נזק לסוללת המזרקים של מערכת ההצתה, למשאבת הדלק ולמסנן הדלק. מוסכים מטפלים בבעיות אלו על ידי פירוק מיכל הדלק ושטיפתו, וכן ניקיון ושטיפה של כל הצנרת המוליכה אליו דלק. כמו כן, תדלוק סולר במקום דלק מצריך החלפה של מסנן הדלק.

בנזין במקום סולר – תדלוק שגוי כזה עלול להוביל לנזק חמור ביותר מכיוון שהבנזין מדלל את הסולר, אשר משמן את משאבת סולר לחץ גבוה והמזרקים. ללא טיפול בזמן, עלול להיגרם נזק גם למנוע עצמו. לכן, למרות שעלות טיפול מוסך מסוג זה עלולה להגיע לאלפי שקלים, מומלץ לבצעו בהקדם.

דלק 98 אוקטן במקום 95 ולהיפך – ככל שהאוקטן יותר גבוה, כך עמידה התערובת הדלק בפני התלקחות עצמית, אשר גורמת לצלצולים במנוע. חומר הבעירה יכול לעמוד בלחץ של המנוע. אוקטן 98 למשל נועד לעמוד בלחצים יותר גבוהים מ-95. שימוש באוקטן 98 במקום 95 אינו גורם נזק לרכב, אבל הוא יותר יקר, כך שהנזק שנגרם לנהג הוא בעלות… שימוש בדלק 95 אוקטן במקום 98 גם הוא לא גורם נזק, אבל גם לא מעניק את היתרונות שהיה מעניק דלק 98 אוקטן, כלומר שיפור ביצועי המנוע ומניעת זיהום אויר.

במידה ותדלקתם בדלק בלתי מתאים והינכם זקוקים לטיפול מוסך בירושלים, אנו במוסך ראנדן נשמח לעזור. המוסך מעסיק צוות עובדים מקצועי ומיומן, ומנוסה בטיפול בתקלות רכב הנוגעות לתדלוק שגוי.

לתיאום בדיקה או טיפול רכב, חייגו 02-6780790 או לחצו ראנדן – מוסך בירושלים. 

 

 
מוסך קאיה ירושלים  |  מוסך יונדאי בירושלים  |  מוסך פורד ירושלים

סגירת תפריט

קביעת טיפול