בעל רכב? אלו הבדיקות שתוכל לבצע בעצמך ולמנוע תקלות מיותרות

תחזוקת רכבהעובדה כי רכבים דורשים תחזוקה שוטפת ידועה לכל בעלי הרכבים באשר הם. החלקים הרבים המרכיבים רכבים, כמו מנוע ומכלולים חשמליים, מכניים וטכניים, מחייבים בדיקה תקופתית כדי לשמור על תקינותם וכן על בטיחות הנהג והנוסעים שאיתו. דחיית הבדיקות או אי ביצוע הבדיקות עלול לגרום לנזקים וכן להוצאות גדולות כאשר יגיע לבסוף בעל הרכב לטיפול מוסך. לכן, חשוב לדעת כי ישנן בדיקות שגרתיות אותן כל בעל רכב יכול לבצע בעצמו, וכך להימנע מתקלות ומטיפולי מוסך מיותרים.

בדיקת שמן מנוע

לשמן המנוע ישנו תפקיד חשוב וחיוני לתפקודו התקין של המנוע. הוא מפחית את החיכוך בין חלקי המנוע השונים, מונע שחיקה והתחממות, שומר על ניקיונו של המנוע, ומסייע באטימה מלאה של אזור הבוכנות. הימצאותו של שמן מנוע באיכות ובכמות הנדרשת למנוע, תוביל לחיי מנוע ארוכים יותר באופן משמעותי, ולכן חשוב להקפיד על טיפול תקופתי לרכב, המבוצע במוסך ומכונה טיפול 10,000 או טיפול 15,000, וכן לבדוק את מפלס השמן בעצמכם. חשוב לציין כי מחסור בשמן מנוע עלול לגרום להרס מוחלט של המנוע ועל כן, אם ברצונכם להימנע עד כמה שניתן מביקורים מיותרים במוסכים, מומלץ לבדוק את מפלס השמן מדי פעם.

בדיקת שמן מנוע יש לבצע בהתאם להוראות היצרן, וגם בהתאם לגורמים כמו אופי הנהיגה, שנת הייצור של הרכב והאם אנו מודעים לקיומן של תקלות במנוע. את בדיקת השמן ניתן לבצע בכוחות עצמכם, או להיעזר בשירותיהם של מתדלקים מנוסים ומקצועיים בתחנות הדלק השונות.

בדיקת מים ברדיאטור

אחת הבדיקות החשובות אותן תוכלו לבצע בעצמכם ואשר ביצועה באופן עקבי ימנע מכם ביקורים במוסך, היא בדיקת מים ברדיאטור (נוזל קירור). במהלך הנסיעה, המנוע עלול להגיע לטמפרטורות מאוד גבוהות, ולכן, קירורו הוא תנאי הכרחי מאוד לשרידותו של הרכב. מחסור בנוזל קירור עלול לגרום להתחממותו של המנוע וכתוצאה מכך, לנזק חמור שעלול לעלות ביוקר בעת תיקון התקלה במוסך. לכן, על מנת להימנע מנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה ממחסור בנוזל קירור, מומלץ לבדוק את מפלס נוזל הקירור במיכל העיבוי, ולו רק כדי לוודא כי אין תקלה או נזילה. חשוב לציין כי את הבדיקה יש לבצע בהתאם להוראות היצרן ובהתאם לסוג הרכב ושנת הייצור שלו.

בדיקת אוויר בגלגלים

גלגלי הרכב מהווים את הקשר הישיר בין הרכב לכביש ועל כן בדיקת אוויר בגלגלים, או במילים אחרות, בדיקת לחץ אוויר, הינה חשובה לאין שיעור, ויכולה להשפיע באופן משמעותי על בטיחות הנסיעה, יציבותו של האוטו (אחיזת הכביש) וכן על הנוחות בעת הנסיעה. לחץ אוויר בגלגלים ניתן למדוד בתחנות דלק בהן מתקן למילוי אוויר, הכולל מד לחץ אוויר. היות ומחסור באוויר בגלגלים עשוי לפגוע באחיזת הרכב בכביש, בתפקודן היעיל של מערכות בטיחות שונות ברכב וכן אף לגרום להתפוצצות הצמיג בעת נהיגה, מומלץ לבצע בדיקת אוויר לפחות אחת לחודש, ובפרט לפני נסיעה ארוכה. בעת בדיקת האוויר, נצלו את ההזדמנות גם לבחון את מצבו הגלגל ומידת השחיקה שלו.

לסיכום, ביצוע בדיקות אלו ואחרות באופן עקבי ובהתאם להוראות היצרן, יעזרו לשמור על תקינותו ואורח חייו של הרכב, יכולים לחסוך בהוצאות טיפולי מוסך, והחשוב מכל, יעזרו לשמור על בטיחותכם.

סגירת תפריט

קביעת טיפול