תחזוקת מצבר הרכב

תחזוקת מצבר הרכבהמצבר הינו רכיב אשר משמש כמקור האנרגיה החשמלית של הרכב. ללא מצבר תקין, לא ניתן להתניע את הרכב. אורך החיים הממוצע של מצברים הינו 3 שנים. תקלות במצבר אינן מעידות בהכרח על צורך להחליפו. מאמר זה מבית ראנדן, מוסך בירושלים, יעזור לכם להבין מהן הפעולות שאתם, בעלי רכב, תוכלו לבצע כדי למנוע תקלות ולהאריך את חיי המצבר. עם זאת, יהיו מקרים בהם כדאי יהיה לגשת למוסך לבדיקה ו/או טיפול של חשמלאי רכב מוסמך, אשר תוכל להראות האם המצבר תקין וטעון, האם הוא תקין אך פרוק ויש צורך לטעון אותו, או שיש להחליפו.

ישנם מספר סממנים אשר יכולים להעיד על תקלה שקשורה במצבר, ביניהם:

  • בעיות בהתנעת הרכב – הרכב לא מתניע כלל או שנשמעים קולות 'תקתוקים' לאחר ההתנעה.
  • אורות חלשים, ירידה בגובה קול הצופר, פעילות בלתי סדירה של רדיו הרכב.

בדיקה של המצבר ותחזוקה שלו בהתאם אחת לכמה חודשים יכולה להאריך את חיי המצבר ולמנוע תקלות. מומלץ לבדוק את המצבר לפחות אחת לחצי שנה. להלן בדיקות אותן תוכלו לעשות בעצמכם. עם זאת, אם אינכם בטוחים כיצד לבדוק את המצבר, פנו לחשמלאי רכב מוסמך. כמו כן, מוסכים אשר מעסיקים חשמלאים מוסמכים מציעים בדיקות של תפקוד המצבר בעומס חשמלי של מתנע הרכב ובדיקת ההתנגדות הפנימית של המצבר ללא עומס חשמלי גבוה באמצעות מכשור אבחון ייעודי.

בדיקה חיצונית של המצבר

בדקו את קופסת המצבר והמכסה שלה וודאו שאין בהם סדקים ושהחיבורים נקיים מלכלוך או נוזלים. במידת הצורך נקו את המצבר עם מים.

וודאו שאין קורוזיה או חלודה על המצבר, אשר עלולים לגרום לבעיות במגעים. במידה וקיימת קורוזיה על הקטבים (אבקה לבנה-כחלחלה), יש לשטוף אותם באמצעות מים פושרים בלבד. כדי למנוע הישנות של קורוזיה, אפשר למרוח על הקטבים והחיבורים שכבת וזלין.

וודאו כי כל הכבלים והחיבורים לקוטבי המצבר אינם רופפים או בלויים. חשוב להבין כי כבלים וחיבורים פגומים עלולים להוות סכנה לתקינות הרכב. במקרה כזה מומלץ לפנות לטיפול של חשמלאי רכב מוסמך בכדי לוודא שהטיפול הדרוש יעשה על פי הוראות היצרן.

בדיקת מפלס המים במצבר

המצבר לרכב הינו רכיב אשר עלול להתחמם במהירות, והמים המזוקקים שבו עוזרים לו לעמוד בלחצים המופעלים עליו. לכן, מומלץ לבדוק באופן תדיר את כמות המים במצבר. תקלות בפעילות המצבר עלולות לנבוע ממחסור במים. חשוב להקפיד על מילוי הנוזלים בזמן ובכמות הנכונה. גובה מים לא נכון עלול לפגוע בביצועי המצבר ולקצר את אורך חייו.

בכדי לבדוק את גובה המים יש לפתוח את הפקקים ולבחון את תא מילוי המים במצבר ואת ששת תאי המצבר.

במידה וגובה המים הינו נמוך מגובה הפלטות, יש להוסיף מים מזוקקים עד לגובה של 3 מ"מ מתחת לקצה תא המילוי. לאחר מכן יש לסגור את הפקקים ולהקפיד לחזק ולהדק אותם. חשוב לדעת כי אין למלא במצבר מי ברז או כל נוזל אחר!

החלפת מצבר

במידה ואורך חיי המצבר מתקרב לסיומו, מומלץ לגשת למוסך ולבדוק את מצבו. במידה והמצבר חלש, כדאי להחליפו ולא לחכות עד שישבוק חיים לחלוטין באמצע נסיעה. התייעצו עם החשמלאי במוסך לפני רכישת מצבר בכדי לוודא כי תקנו מצבר אשר מתאים לרכבכם מבחינת הקיבולת שלו, מידותיו וכושר ההתנעה שלו.


לתיאום בדיקה או טיפול רכב, חייגו 02-6780790 או לחצו ראנדן – מוסך בירושלים. 

 
 
מוסך פורד ירושלים  |  מוסך הונדה ירושלים  |  מוסך יונדאי ירושלים

סגירת תפריט

קביעת טיפול